Sadzenie Borówki Amerykańskiej – Jak, Kiedy i Gdzie Sadzić?

Borówka amerykańska to źródło smaku i zdrowia. Ten drogocenny owoc posiadający właściwości korzystne dla organizmu człowieka, można z powodzeniem hodować w przydomowym ogródku i latem cieszyć się owocami, bez konieczności nabywania ich w sklepie. Jest to owoc bogaty w witaminy takie jak B1, B2, C, składniki mineralne, ale także przeciwutleniacze i błonnik, dzięki czemu jest korzystny dla organizmu i chroni przed różnymi chorobami cywilizacyjnymi. Posiadając jeden krzew w swoim ogródku można w jednym sezonie uzyskać około 6-7 kg borówek, ale trzeba wiedzieć jak sadzenie borówki amerykańskiej wyglądać powinno. Coraz bardziej rośnie popularność sadzenia tego krzewu w przydomowych ogródkach. Aby uzyskać obfitą ilość owocu, trzeba posiadać wiedzę o tym gdzie i kiedy najlepiej ją sadzić.

Gdzie sadzić borówkę amerykańską?

Podstawowe warunki, których potrzebuje borówka do odpowiedniego wzrostu to miejsce zaciszne i dobrze nasłonecznione. Takie miejsce sprawi, że podłoże będzie szybko się nagrzewać i pobudzi to wzrost borówki i pojawienie się owoców. Gdy decydujemy się posadzić tylko jeden krzew sprawa jest prosta. Kiedy chcemy posadzić więcej, najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie ich w rzędach w kierunku północ-południe. Ważne jest także, aby wybrane miejsce było osłonięte od wiatru, ale również takie w którym zimą nie powstają zastoiska mrozowe oraz nie gromadzi się woda.

Borówki w koszyczku

Podstawą do zebrania takich plonów jak na zdjęciu jest zachowanie odpowiedniej techniki sadzenia tego owocu

Borówka amerykańska do prawidłowego wzrostu wymaga gleby kwaśnej (pH ok 3,5-5,0), dobrze przepuszczalnej oraz takiej, która będzie miała wysoką zawartość próchnicy. Niezwykle ważne jest, aby gleba była kwaśna, ponieważ już przy pH 5,5 znacznie zmniejsza się liczba wydawanych owoców a przy pH 6 borówka przestaje rosnąć. Jeżeli nie mamy takiej gleby w ogródku, musimy stworzyć ją sami. W tym celu należy wykopać dół o głębokości około 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku. Gdy chcemy posadzić kilka krzewów naraz najlepiej sadzić je w odległości ok 1,5 m od siebie. Korzystne dla gleby wokół borówek będzie jej ściółkowanie czyli wysypywanie wokół krzewu ściółki, na którą nadają się najlepiej torf wysoki, trociny z drzew iglastych, kora sosny czy liście dębowe. Tworzenie ściółki dla naszego krzewu pomoże w utrzymaniu temperatury gleby na odpowiednim poziomie a więc ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem w zimie. W ten sposób zabezpieczymy go także przed parowaniem i utratą wody.

Jeżeli zaniedbamy stan gleby wokół krzewu, w przyszłości może to negatywnie wpłynąć na wzrost i owocowanie, a także zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji rośliny.

Ważne jest prawidłowe dbanie o borówkę, kiedy już zacznie wydawać owoce. Początkowo przez pierwsze 3 lata należy usuwać jedynie pędy słabe i chore. W kolejnych latach, aby owocowanie było jeszcze większe i systematyczne można zastosować cięcie prześwietlające czyli usunięcie najstarszych pędów. Borówka daje najlepsze owoce na pędach które mają 2- 3 lata.

Kolejnym ważnym elementem jest to co ważne dla każdej rośliny czyli odpowiednie dostarczanie wody, zwłaszcza latem i najlepiej wodą lekko zakwaszoną. Musimy pamiętać, aby zapewnić odpowiednie pH wody, którą podlewamy, ponieważ bardzo często wody mają odczyn zasadowy, co może w krótkim czasie zmienić pH gleby wokół krzewu. To z kolei może prowadzić do niewielkiej ilości owoców wydawanej przez krzew.

Jeżeli chcemy cieszyć się i zajadać owocami borówki jak najdłużej powinniśmy sadzić w ogródku krzewy tego owocu w różnych odmianach. Wówczas owoce będą pojawiać się w różnych odstępach czasu i będziemy mogli zajadać się owocami od lipca do nawet połowy października. Pomożemy również w ten sposób w ich zapylaniu, bowiem borówka amerykańska jest krzewem samopylnym jednak zapylenie od innej odmiany krzewu zwiększa wydawanie owoców.

Aby prawidłowo wyhodować borówkę należy wiedzieć kiedy najlepiej ją zasadzić.

Kiedy najlepiej sadzić borówkę?

Borówka amerykańska jest tolerancyjnym krzewem jeśli chodzi o termin sadzenia. Każdy termin jest dla borówki odpowiedni. Nie ma dużego znaczenia czy będzie to lato, jesień, wiosna czy zima. Kiedy jednak postanowimy wyhodować borówkę w naszym ogródku i zaczniemy ustalać termin sadzenia dobrze jest zasugerować się pojawianiem się krzewu w sklepach ogrodniczych. Najwięcej sadzonek tego krzewu pojawia się w sklepach na wiosnę oraz jesień. Wtedy jest najlepszy czas, aby zakupić sadzonkę i posadzić w przydomowym ogródku. Krzew borówki nie jest wrażliwy na mrozy, ponieważ może przetrwać bez uszkodzenia nawet w temperaturze – 25 o C, jednak kwiaty borówki mogą być narażone na uszkodzenia podczas majowych przymrozków. Narażenie borówki na mróz jest zależne od jej odmiany. Najgorsze dla borówki jest przemarznięcie korzeni dlatego tak ważne jest wyścielanie krzewu grubą warstwą organiczną.