borówka amerykańska na zbliżeniu

Jak zostało wielokrotnie udowodnione owoce borówki amerykańskiej mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i bardzo często są wykorzystywane przy dietach odchudzających. Wspomagają one cały proces odchudzania, a skoro ten owoc tak dobrze smakuje to dlaczego zatem by go nie zastosować w swojej diecie?

Za co odpowiedzialna jest borówka w procesie odchudzania?

borówka amerykańska na zbliżeniuJest ona skutecznym blokerem tłuszczów. O co dokładnie chodzi? Zabrzmi to trochę skomplikowanie i fachowo, ale warto zapoznać się z tą wiedzą jeśli chcemy świadomie korzystać z tego owocu w naszej diecie.

W składzie borówek są związki chemiczne zwane polifenolami, związki te działają przeciwutleniająco i są roślinnymi związkami chemicznymi. Jak to zazwyczaj bywa pierwsze eksperymenty najczęściej przeprowadzane są w Stanach Zjednoczonych, tak też było i tym razem. Przeprowadzono tam doświadczenia na tkankach myszy i co się okazało? Okazało się, że substancje zawarte w owocach borówek amerykańskich są w stanie wytworzyć lipolizę (kolejny trudny wyraz, ale już wyjaśniamy o co chodzi). Mianowicie jest to nic innego jak rozpad komórek tłuszczowych, co więcej polifenol może także powstrzymać komórkę tkanki łącznej przed tym by przechowywała ona tłuszcz. Na razie udowodniono to na myszach, ale już niebawem może okazać się, że takie samo działanie i tym samym pozytywny wpływ na proces odchudzania będzie można zaobserwować u człowieka. Zatem jak tylko zacznie się sezon na borówkę amerykańską można częściej po nią sięgać i delektować się jej fenomenalnym smakiem, mając równocześnie świadomość, że każdy owoc wpłynie korzystnie na Twoją figurę.

Czy od borówki można przytyć?

Każdy owoc ma w sobie jakąś tam ilość kalorii, cukrów, które spożywane w dużej ilości mogą mieć niezamierzony skutek. Niemal każdy produkt spożyty w zbyt dużej ilości niekorzystnie wpłynie na naszą figurę i tak też jest z borówką. Musimy pamiętać o tym żeby nie przesadzić, bo pomimo, że jest ona bardzo zdrowa to jedząc za dużo możemy przytyć. Tak, tak, tak…. Zatem więc ile wynosi takie maksymalne spożycie borówki aby było to zarówno korzystne dla naszego zdrowie jak i figury? To wszystko zależy od naszego ogólnego dziennego bilansu energetycznego. Jeśli maksymalnie dziennie możemy spożywać np. 1200kcal to teoretycznie jedząc przez cały dzień tylko borówki możemy pochłonąć nawet 6-7kg tego owocu, ale kto o zdrowych zmysłach jadłby dziennie tyle? Sugerujemy zatem by dziennie nie spożywać więcej niż 300g borówek. Taka ilość stanowi niemal 9 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. Należy pamiętać także, że borówka amerykańska jest również zdrowa ponieważ zawiera w sobie błonnik, sugerowana przez nas porcja w 30 procentach pokrywa dzienne zapotrzebowanie na błonnik.

Zobacz:  Siarczan amonu - jakie ma zastosowanie?

Zatem nie przesadzając ze zbyt dużą ilością dziennego spożycia borówki amerykańskiej w stosunku do całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego, owoc ten jest w pełni bezpieczny i absolutnie nie tuczy!

Czy owoce borówki amerykańskiej mogą wywołać alergię?

Bardzo rzadko spożywając owoce borówki amerykańskiej możemy nabawić się jakiejś alergii. Z reguły nie ma przeciw skazań co do spożywania tego owocu, aczkolwiek sporadycznie mogą wystąpić łagodne objawy alergiczne. Szczególnie należy uważać jeśli chcemy podać ten owoc małemu dziecku. Najczęstsze objawy alergiczne jakie mogą wystąpić to przede wszystkim niestrawność i bóle brzucha, czasem wystąpić może biegunka lub zaparcia. Niekiedy na skórze dziecka można również zaobserwować drobną wysypkę, która po jakimś czasie sama zniknie. Jeśli dziecko miało już wcześniej jakieś problemy z przyswajaniem innych owoców czy też produktów spożywczych należy zwrócić szczególną uwagę podając mu owoce borówki. Podstawa to podawać dziecku owoc stopniowo, nie w dużych ilościach. U osób dorosłych jakiekolwiek reakcje alergiczne i uczulenia na borówkę amerykańską są bardzo rzadko spotykane.

Jakie są inne właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej?

Kosz z owocami borówki amerykańskiejPoza pozytywnym oddziaływaniem na proces odchudzania owoce borówki posiadają również szereg innych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Przede wszystkim zawierają w sobie bardzo duże ilości antyoksydantów, czyli substancji korzystanie wpływających na organizm jeśli chodzi o wszelkiego typu choroby nowotworowe. Owoce borówek zawierają też kwas foliowy, czyli są wysoce wskazane dla kobiet w ciąży lub takich, które starają się o dziecko. Jeśli ktoś miewa nadciśnienie wówczas może zacząć spożywać regularnie borówkę, ponieważ wykazano iż obniża ona ciśnienie krwi, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zwał czy też udar mózgu. Wskazane jest też spożywanie borówki przez osoby mające wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jeśli mamy niską koncentrację i chcemy spowolnić procesy starzenia również jedzmy więcej borówek, które są owocami bogatymi między innymi w Wapno, Fosfor, Żelazo i wiele innych podstawowych witamin.

Zobacz:  Jak zakwasić ziemię pod borówkę amerykańską?

Chcesz być zdrowy i dłużej zachować młodość? Jedz więcej owoców borówki amerykańskiej bo jest to jeden z najzdrowszych owoców na świecie!