Uprawa borówki pod osłonami to jeden z coraz popularniejszych sposobów na uprawę rośliny i uprawę odmian wczesnych, a co za tym idzie – produkcję aromatycznych owoców.

W ostatnich latach coraz więcej plantatorów decyduje się na uprawianie borówek w tunelach foliowych, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości owoców, zwiększenie plonów oraz ochronę roślin przed szkodnikami i przymrozkami. Jak jednak uprawiać borówki pod osłonami?

Jak uprawiać borówki w tunelu?

Utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu i zapewnienie możliwości wietrzenia uprawy borówki wysokiej to kluczowe elementy przy uprawie borówki.

Zbyt wysokie temperatury mogą powodować opóźnione kwitnienie, zahamowanie wzrostu rośliny oraz niewyrastanie owoców.

Aby zapobiec temu, plantatorzy regularnie wietrzą tunele. Ważne jest zastosowanie podpór nawet dla odmian o sztywnych pędach. Uprawa pod osłonami w okresach deszczowych zapewnia zbiory dobrze dojrzałych, uprawianych owoców i chroni borówki przed pękaniem.

Osłony są również skuteczną ochroną borówki amerykańskiej przed ptakami, co wpływa na wielkość owocowania.

Należy również zadbać o odpowiednie zagęszczenie roślin. W przypadku uprawy borówek wysokiej, zaleca się sadzić krzewy borówki co 60-80 cm w rzędach oraz co 2 metry między rzędami.

W przypadku uprawy odmian wczesnych, które są niższe i mają mniej rozłożyste korzenie, można zastosować mniejsze odległości między roślinami.

Uprawa borówki pod osłonami – odmiany

W uprawie borówek pod osłonami najlepiej sprawdzą się odmiany borówki wysokiej, takie jak:

 1. ’Bluecrop’,
 2. ’Duke’,
 3. ’Spartan’
 4. czy 'Patriot’.

Są to odmiany o aromatycznych owocach, wytrzymałe na niskie temperatury oraz charakteryzujące się niską odpornością na działalność szkodników. Dzięki nim, plantacja borówki amerykańskiej daje obfite i bogate owoce.

Zobacz:  Odmiany borówki amerykańskiej - Jaka najlepsza?

Sadzonki borówki wysokiej można kupić w sklepie ogrodniczym bądź też pozyskać z już posiadanych krzewów.

Uprawy borówki wysokiej w tunelu foliowym

Jeśli chodzi o rozwój borówki, pielęgnacja rośliny jest kluczowa. W czasie kwitnienia, zaleca się usuwanie uszkodzonych pędów oraz przycinanie rośliny, aby pobudzić rozwój owoców oraz ich ilość.

Warto również regularnie kontrolować krzewy, jeśli chodzi o szkodniki takie jak przędziorki czy chrząszcze, które mogą zaburzyć owocowanie.

Jeśli uprawa borówek pod osłonami nękana jest przez szkodniki, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Borówka wysoka i jej nawożenie w tunelu foliowym

Ważnym elementem upraw borówek amerykańskich pod osłonami jest ich odpowiednie nawożenie. Gleba pod krzewy borówki wymaga dużych ilości substancji odżywczych, takich jak:

 • azot,
 • fosfor
 • i potas.

W przypadku uprawy przyspieszonej owoców pod osłonami, fertygacja – czyli dostarczanie składników pokarmowych i wody na raz – jest najczęściej stosowanym systemem nawożenia.

W przypadku upraw w pojemnikach, często stosowanych przez plantacje, problemem może być nadmiar soli, który negatywnie wpływa na długoterminowy wzrost, owoce i plonowanie roślin. Dlatego też, w takich przypadkach, konieczne jest częstsze podlewanie większą ilością wody, aby zapobiec kumulacji soli w podłożu.

W tunelu foliowym stosuje się zwykle nawozy mineralne, które są aplikowane pod krzewy w ilościach zalecanych przez producenta i pozwalają utrzymać odpowiedni odczyn ph gleby.

Przygotowanie stanowiska na plantacji w tunelu foliowym

Przygotowanie stanowiska w wielonawowych tunelach foliowych jest kluczowe dla uzyskania dobrych plonów borówek i warto wziąć to pod uwagę, zakładając plantacje. Przed posadzeniem roślin, należy dokładnie oczyścić tunel ze starych liści i innych resztek po poprzednich uprawach.

Ważną kwestią jest także zastosowanie specjalną folii, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności gleby w tunelu, co sprzyja rozwojowi borówki wysokiej i zapewnia wysoką jakość owoców.

Zobacz:  Nawożenie borówki amerykańskiej - Kiedy, jak i czym nawozić?

Plantacja borówki amerykańskiej – organizacja zbiorów i podsumowanie

Zbieranie owoców borówki wysokiej z tunelu foliowego może być czasochłonne. Lepsza organizacja pracy to podstawa. Warto rozważyć możliwość zastosowania specjalnych koszy, które ułatwią zbieranie owoców i przyspieszą proces ich produkcji.

Po zakończeniu zbiorów, warto również zadbać o zapewnienie nawadniania roślin z obu stron rzędu oraz założyć nowe nasadzenia, aby uzyskać kolejne plony borówek.

Podsumowanie:

 • Stosowanie osłon w tunelach to coraz popularniejszy sposób produkcji tych krzewów, które dają aromatyczne owoce.
 • W uprawie borówek pod osłonami ważne są odpowiednio gęste rzędy roślin oraz przygotowanie stanowiska w tunelu foliowym, w tym specjalnej gleby.
 • Na plantacji najlepiej sprawdzą się uprawiane odmiany borówki wysokiej, takie jak 'Bluecrop’, 'Duke’, 'Spartan’ czy 'Patriot’, które dają obfite zbiory i słodkie owoce,
 • Pielęgnacja rośliny w tunelu foliowym na plantacji wymaga regularnego usuwania uszkodzonych pędów.
 • Warto również odpowiednio nawozić uprawiane krzewy oraz zadbać o organizację zbiorów, aby uzyskać wysokie plony i wysokojakościowe owoce.