sadzenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to roślina, która w ostatnich latach zyskała dużą popularność w Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to roślina wyjątkowo dekoracyjna, a jednocześnie uprawa borówki amerykańskiej jest stosunkowo łatwa. Warto jednak pamiętać o odpowiednim posadzeniu borówki amerykańskiej. Kiedy zatem sadzić borówkę amerykańską i jak to robić? Oto kilka wskazówek.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Sadzenie borówki amerykańskiej zależy od kilku czynników. W Polsce najlepiej sadzić borówki wiosną, w okolicach końca kwietnia lub na początku maja (ewentualnie na początku czerwca) To wtedy gleba już jest odpowiednio rozgrzana, a ryzyko wiosennych przymrozków już znacznie spada. Jeśli jednak nie udało nam się posadzić borówki na wiosnę, możemy to zrobić także jesienią, w okolicach października lub na początku listopada można też bez problemów sadzić borówkę amerykańską.

Sadzenie borówki amerykańskiej krok po kroku

Przygotuj otwór o średnicy ok. 75 cm i głębokości między 30 a 40 cm dla każdej sadzonki. Ze względu na płytki system korzeniowy borówek, nie ma potrzeby wykopywania głębszych dołów.

Odejmij połowę ziemi ogrodowej z wykopu, wypełnij go kwaśnym torfem a następnie dokładnie to połącz. Następnie, aby ułatwić roślinie rozwój, delikatnie nacięć zewnętrzne warstwy bryły korzeniowej sadzonki, nie głębiej niż 1 cm, robiąc 3-4 nacięcia.

Sadzonkę borówki amerykańskiej należy umieścić w dołku, uważając na system korzeniowy rośliny. Warto pamiętać, że borówka ma płytki system korzeniowy, dlatego należy je rozłożyć równomiernie po całej powierzchni ziemi. Sadzonkę należy delikatnie przycisnąć i dokładnie podlać.

Zobacz:  Co to jest mikoryza do borówki amerykańskiej i kiedy ją stosować?
sadzenie borówki amerykańskiej krok po kroku

Obszar dookoła nowo posadzonego krzewu należy odpowiednio zamulczować, co pomoże utrzymać wilgotność gleby, ograniczyć wzrost chwastów i podnieść kwasowość podłoża, co jest korzystne dla borówek.

Idealnie nadaje się do tego przekompostowana kora, ale można także wykorzystać trociny z drzew iglastych, kwaśny kompost czy nawet skoszoną trawę. Mulcz należy uzupełniać co najmniej raz na dwa lata, aby zapewnić optymalne warunki dla roślin..

Jakie podłoże jest najlepsze dla borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska to roślina, która wymaga kwaśnego podłoża o odczynie pH w zakresie od 4,0 do 5,0. Sadzenie borówki amerykańskiej warto zaplanować w miejscu, gdzie gleba jest uboga w wapń i bogata w torf.

Jak powinna być przygotowana ziemia pod borówkę amerykańską?

Sadzenie borówki amerykańskiej powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem gleby. Roślina ta potrzebuje kwaśnych gleb o pH 3,5-4,0, dlatego warto zadbać o zakwaszenie gleby siarką pylistą co najmniej rok przed sadzeniem krzewu.

Jeśli gleba osiągnie już odpowiedni poziom kwasowości, regularne stosowanie nawozu siarczanu amonu będzie skutecznie obniżać pH, a unikniemy potrzeby ponownego siarkowania. Można również zastosować trociny iglaków, kore sosnową lub kwaśny torf ogrodniczy, aby nieznacznie zmniejszyć pH gleby.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do nawozów siarkowych, warto skorzystać z gotowego zakwaszacza do gleby – Podłoże pH-. Ten specjalny nawóz ogrodowy stosuje się jak nawóz płynny, rozcieńczając go w wodzie (100 ml zakwaszacza na 10 litrów wody) i polewając nim ziemię przed sadzeniem borówki. Wartość pH gleby powinna spaść o około 1 punkt na 10m² powierzchni, ale efekt może się różnić w zależności od struktury ziemi w ogrodzie.

Jeśli chcemy sadzić borówkę musimy pamiętać o tym, że wymaga ona odpowiedniego poziomu wilgotności, najlepiej czuje się, gdy poziom wody gruntowej wynosi około 60 cm. Aby zapewnić właściwą wilgotność gleby, warto dodać do niej TerraCottem przed posadzeniem roślin.

Zobacz:  Siarczan amonu - jakie ma zastosowanie?

Wprowadzenie hydrożelu do gleby pozwoli na gromadzenie wody i oddawanie jej z powrotem, gdy gleba jest zbyt sucha lub mokra. TerraCottem zawiera także startową dawkę nawozu i kawałki skały wulkanicznej, które ułatwiają wzrost korzeni borówki i jej przyjęcie się po posadzeniu.

Kolejnym ważnym dodatkiem jest mikoryza do borówki amerykańskiej. Szczepionkę mikoryzową w postaci żelu można aplikować bezpośrednio na korzenie sadzonej rośliny lub po posadzeniu, w dołki wykonane w obrębie bryły korzeniowej.

Grzyby mikoryzowe zawarte w szczepionce pomagają rozwijać system korzeniowy i pobierać składniki odżywcze z gleby. Dzięki nim rośliny rosną silniej i zdrowiej oraz obficie owocują. Grzyby te pomagają również w utrzymaniu kwaśnego odczynu gleby, co jest niezwykle ważne w uprawie borówki amerykańskiej.

owoce borówki

W jakich odległościach sadzić borówkę amerykańską?

Sadzonki borówki amerykańskiej należy wkładać zachowując odpowiednie odległości między roślinami. Borówka amerykańska, osiągając dojrzałość i pełny rozmiar w ciągu 6-8 lat, wymaga przestrzeni, by uniknąć problemów z późniejszym zbieraniem owoców i pielęgnacją.

W ogrodach domowych zaleca się sadzenie borówek wysokich co najmniej 2 metry od siebie. Dla gęstszego żywopłotu borówkowego sadzi się krzewy co 60-75 cm. Borówki półwysokie, bardziej kompaktowe, można sadzić gęściej, np. co 1,5 metra.

Na plantacjach towarowych sadzi się borówki w odległościach do 2 metrów, zachowując około 3-4 metry między rzędami, zależnie od odmiany i sposobu zbioru.

Czego nie lubi borówka amerykańska?

Borówka amerykańska to roślina, która wymaga odpowiednich warunków do wzrostu i owocowania. Należy pamiętać, że borówka amerykańska nie lubi zbyt suchej gleby. Ponadto, nie toleruje zbyt dużych skoków temperatury, dlatego w okresie letnim warto regularnie podlewać krzewy borówki amerykańskiej odpowiednio zakwaszoną wodą do podlewania. Zaletą sadzenia wiosną kiedy już miną wiosenne przymrozki jest odpowiednio wilgotne podłoże i brak skoków temperatur.

Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska to roślina, która nie lubi konkurencji. Dlatego nie powinno się sadzić w jej pobliżu innych roślin, w tym także innych gatunków borówek. Warto również unikać sadzenia borówki amerykańskiej obok drzew iglastych, które wytwarzają kwasową żywicę. Tutaj warto zapoznać się z naszym wcześniejszym artykułem na temat tego co można sadzić obok borówki amerykańskiej.

Zobacz:  Czy borówka amerykańska obniża cholesterol?

Sadzenie borówki amerykańskiej w parach

Sadzonki borówki amerykańskie najlepiej sadzić w grupach. Optymalna liczba sadzonek borówki amerykańskiej to co najmniej 3-4 sztuki. W ten sposób zapewnimy, że rośliny będą się wzajemnie zapylać i wytworzą smaczne owoce.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej po posadzeniu

Po posadzeniu borówkę amerykańską należy odpowiednio nawozić i pielęgnować, by zapewnić jej najlepsze warunki do wzrostu. Używając nawozów wieloskładnikowych specjalnie przeznaczonych do borówek, zapewnij roślinie dwie trzecie zapotrzebowania na nawóz jesienią lub na wiosnę, a resztę na początku czerwca.

Kluczowe kroki w pielęgnacji borówki amerykańskiej:

  • Nawożenie: Stosuj specjalistyczne nawozy dla borówek, aplikując 2/3 dawki jesienią lub wiosną, a 1/3 na początku czerwca.
  • Pierwsze cięcie borówki amerykańskiej: Zaraz po posadzeniu, szczególnie dla krzewów sadzonych wiosną. Dla tych posadzonych jesienią, przycinaj w lutym lub marcu.
  • Przycinanie w kolejnych latach: Usuwaj tylko uszkodzone lub chore pędy do czwartego roku. W piątym i szóstym roku wykonuj silniejsze przycięcie, redukując 1/5 masy pędów.
  • Mulczowanie i podlewanie: Po posadzeniu, obficie podlewaj i mulczuj korą sosnową, aby zachować wilgotność i kwasowość gleby oraz ochronić przed mrozem.
  • Ochrona przed mrozem: Jesienią, po pierwszych przymrozkach, formuj kopczyk z kory, ziemi lub torfu u podstawy krzewu, by chronić pędy i korzenie przed zimą.

Po posadzeniu i odpowiednim przygotowaniu gleby, borówka amerykańska wymaga regularnego podlewania i nawożenia, aby prosperować. Mulczowanie korą sosnową nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność i kwasowość gleby, ale również chroni roślinę przed niskimi temperaturami.

Przycinanie jest istotne dla zachowania zdrowia i wigoru krzewów, a odpowiednia ochrona przed mrozem zapewnia ich przetrwanie i dobre plony w kolejnych latach. Troska o te aspekty pozwoli cieszyć się obfitymi zbiorami smacznych i zdrowych owoców.

O czym warto pamiętać przy sadzeniu starszych krzewów borówki amerykańskiej?

Starsze krzewy borówki amerykańskiej należy sadzić w dołkach o większej głębokości, ponieważ ich system korzeniowy jest bardziej rozwinięty. Warto pamiętać, że starsze krzewy wymagają także bardziej intensywnej pielęgnacji, dlatego warto regularnie nawozić je i podlewać.