Ogrodniczy świat zna wiele nawozów, a jednym z nich jest siarczan amonu. W artykule dowiesz się, czym jest ten nawóz, jakie ma właściwości i na co działa. Przeczytasz również o zastosowaniach siarczanu amonu w ogrodzie, dawkowaniu i wpływie na rośliny.

Czym jest siarczan amonu?

Nawóz siarczan amonu to związek chemiczny, który składa się z dwóch składników:

  • azotu w formie amonowej,
  • siarki w formie siarczanu.

Związek ten jest bezbarwny, krystaliczny i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest równie popularny jak często zamawiany przez rolników i ogrodników siarczan potasu.

Siarczan amonu-zastosowanie i właściwości

Siarczan amonu jest nawozem azotowym, co oznacza, że zawiera azot w formie amonu i reguluje odczyn gleby. Jest to forma azotu, która jest łatwo przyswajalna dla roślin. Ponadto, w jego skład wchodzi również siarka, która jest ważnym mikroelementem dla roślin.

Siarczan amonu obniża odczyn pH gleby, ponieważ kwas siarkowy, który powstaje po rozpuszczeniu siarczanu amonu, zakwasza ziemię.

Na co działa siarczan amonu?

Siarczan amonu zawiera azot, który jest niezbędny dla rozwoju roślin, ponieważ jest składnikiem białek i chlorofilu. Dzięki temu, rośliny mają lepsze pobieranie azotu, co przekłada się na ich szybszy i zdrowszy wzrost.

Nawożenie siarczanem amonu wpływa również na barwę liści, zapewniając im intensywny zielony kolor.

Czy siarczan amonu zakwasza glebę?

Tak, siarczan amonu zakwasza ziemię. Nawożenie kwasem siarkowym, który powstaje po rozpuszczeniu siarczanu amonu, obniża odczyn pH gleby. Dlatego stosowanie tego nawozu wraz z początkiem wegetacji może być korzystne dla roślin wymagających odczynu kwaśnego, takich jak rośliny przemysłowe.

Zobacz:  Borówka Amerykańska a odchudzanie - Jaki wpływ na nasze zdrowie ma ten owoc?

Jeśli chodzi o rośliny uprawne i zboża ozime, które preferują gleby o odczynie zasadowym, nawożenie siarczanem amonu może prowadzić do zakwaszenia gleby i utrudnić ich wzrost. Zbyt niski odczyn można zredukować, stosując na glebach nawozy wapienne.

Siarczan amonu – zastosowanie w ogrodzie

Może być stosowany na różnych rodzajach roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych. Siarczan stosuje się do nawożenia zboża ozimego, roślin przemysłowych i uprawie warzyw.

Nawozić nim również można rośliny takie jak borówka amerykańska czy rzepak. Jest to nawóz, który najlepiej stosować przed rozpoczęciem wegetacji, kiedy rośliny mają największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze w glebie i ich lepsze pobieranie.

Siarczan amonu – dawkowanie

Ilość nawozu zależy od rodzaju roślinności, na którą ma być aplikowany oraz od składu gleby. Zazwyczaj optymalna dawka wynosi od 20 do 40 g produktu na 1 m² powierzchni gleby. Najlepiej stosować go wczesną wiosną lub na początku czerwca.

Przy dawkowaniu siarczanu amonu należy pamiętać o tym, że jest to nawóz azotowy, który szybko ulega wymywaniu z gleby. Dlatego nie należy stosować go w nadmiernych ilościach, ponieważ może to prowadzić do zanieczyszczenia wód podziemnych płynących pod glebą.

Nawóz siarczan amonu – zbyt duże dawkowanie

Informacje o tym, jak stosować siarczan amonu, dostępna są na opakowaniu. Warto też pamiętać o tym, że zastosowanie siarczanu amonu w nadmiernych ilościach może powodować zmniejszenie zawartości wapnia i magnezu w glebach, co z kolei może prowadzić do zaburzeń w rozwoju rośliny.

Dlatego przed zastosowaniem nawozu warto przeprowadzić analizę gleby, która pozwoli na określenie ilości stosowanego nawozu oraz innych składników, które należy dodać, aby zapewnić roślinom właściwe warunki wzrostu.

Zastosowanie siarczanu amonu na trawnikach

Stosowany w ogrodzie siarczan amonu wpływa korzystnie na wzrost i kondycję trawnika. Zawartość azotu w produkcie pozwala na szybsze wykiełkowanie trawy i intensywny wzrost. Dzięki temu trawnik staje się gęstszy i bardziej zielony.

Zobacz:  Szara pleśń na borówkach amerykańskich - skuteczne sposoby zwalczania

Stosowanie tego nawozu na trawnikach jest popularne ze względu na jego korzystny wpływ na rozwój trawy. Produkt może być używany na trawnikach, które wymagają nawożenia azotowego, szczególnie podczas wiosennych prac pielęgnacyjnych.

Kiedy stosować siarczan amonu pod borówkę?

Preparat może być sypany pod borówkę amerykańską, która jest rośliną potrzebującą kwaśnego gruntu. Nawożenie nim najlepiej stosować go na początku wegetacji, kiedy roślina ma największe zapotrzebowanie na azot.

Nie zaleca się stosowania go w nadmiernych ilościach i częstotliwościach – jedynie w zależności od potrzeb borówki oraz wyników badań ziemi. Dobrą praktyką jest również stosowanie nawozów organicznych, które poza azotem dostarczą również inne cenne składniki odżywcze oraz poprawią strukturę i właściwości fizyczne gruntu.

Jaki jest skład nawozu?

Nawóz ten składa się z azotu, który przybiera formę amonową oraz siarki w formie siarczanu. Jest to nawóz azotowy, który jest łatwo przyswajalny dla roślin i wpływa na ich szybszy i zdrowszy wzrost.

Najczęściej występująca forma siarczanu amonu

Najczęściej spotykaną formą produktu jest biały kryształ lub granulka. Jego skład chemiczny to (NH4)2SO4, co oznacza, że w jednej cząsteczce preparatu znajdują się dwie cząsteczki jonów azotu oraz jedna cząsteczka jonów siarczanowych.

Podsumowanie

Siarczan amonu to popularny nawóz azotowy, który znalazł użytek w ogrodzie. Zawiera azot w formie amonowej oraz siarkę, co wpływa korzystnie na rozwój roślin, takich jak choćby popularne borówki czy rośliny przemysłowe.

Preparat tego typu stosuje się do nawożenia różnych roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych – takich jak borówka amerykańska. Nawożenie najlepiej stosować na początku wegetacji, kiedy rośliny mają największe zapotrzebowanie na azot.